Overview

Telekomünikasyon sektöründe küresel bir oyuncu olan Vodafone’un itibarı, yenilik yapma ve pazar trendlerine uyum sağlama becerisine dayanıyor. Bu amaçla, Vodafone bünyesindeki Pazarlama Akademisi, işgücünün dijital becerilerini geliştirmek için ilgili, derinlemesine ve etkili bir profesyonel eğitim kursu arayışındaydı.

Client:
Vodafone
Industry:
Retail Industry
Services:
IT Consultancy, Cloud Computing and Cyber Security
Via:
digitalmarketinginstitute.com

Challenge

Vodafone’da Küresel ve Ticari Öğrenme ve Geliştirme Başkanı olarak Mohsin Ghafoor’un görevi, grup genelinde dijital pazarlama standartlarını yükseltmekti.

“Amacımız Vodafone’daki her pazarlamacının dijital pazarlama becerileri, bilgisi ve kabiliyeti konusunda kabul edilebilir minimum standart olarak tanımlayabileceğimiz bir seviyeye ulaşması ve bunu günlük işlerine uygulayarak müşterilerimiz üzerinde bir etki yaratabilmesiydi.”

Ancak Vodafone yalnızca çok büyük bir işgücüne sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda tüm dünyaya yayılmış durumda. Natasha Brookes Vodafone’da Öğrenme ve Gelişim Uzmanı olarak görev yapıyor. Onun için dijital pazarlama kursunun online bir çözüme ihtiyacı olduğu açıktı.

“Vodafone büyük ve küresel bir kuruluş. Farklı pazarlardaki tüm pazarlamacılara ulaşmak için, pazarlamacıların gelip öğrenebilecekleri tek bir yer olmasından daha iyi bir yol olabilir mi? Ve bu tutarlı bir öğrenme yaklaşımı olacak. “

Solution

Dijital Pazarlama Enstitüsü, Vodafone’un sadece ayak uydurmak değil, hızını belirlemek isteyen bir şirket olduğunu erkenden fark etti. Sadece dijital pazarlama için bir temel istemiyorlardı, aynı zamanda müşterilerinin ne isteyeceğini tahmin edebilmeleri için çalışanlarını bilgi ve becerilerinde güncel ve güncel olmaları için eğitmek istiyorlardı.

 

Ghafoor, “Hem içerik kalitesi hem de tüm pazarlarımızda uygulayabileceğimiz küresel sertifika standardı açısından Dijital Pazarlama Enstitüsü’ne büyük güven duydum” dedi.

Neyse ki Vodafone Pazarlama Akademisi’nde bir öğrenme yönetim sistemi ya da e-öğrenme sistemi zaten kuruluydu. Bir öğrenme yönetim sistemine sahip olmak, personelin çevrimiçi öğrenmenin faydalarını zaten bildiği anlamına geliyordu. Bir sonraki adım, şirketin ihtiyaç duyduğu içeriği sağlayacak doğru ortağı bulmaktı.

Vodafone’un işe başlamasını sağlamak için Dijital Pazarlama Enstitüsü, Vodafone ve çalışanlarıyla en alakalı konuları ve kursları dikkatle seçerek işe başladı. Ardından Vodafone personelinin DMI modüllerinden 15’ine erişimini sağlayan global bir kullanıcı lisansı üzerinde anlaştılar. Çalışanlar hem Dijital Pazarlama Profesyonel Diploması hem de Uzman Diplomalarındaki modüller arasından seçim yapabildi.

Results

Dijital Pazarlama Enstitüsü ekibi daha sonra Vodafone ile birlikte çalışarak temel modülleri ve içeriği e-öğrenme sistemlerine entegre etti ve böylece küresel işgücünün nerede ve ne zaman uygun olursa olsun birlikte eğitim almasını kolaylaştırdı. Video tabanlı öğrenme içeriği artık tüm dünyadaki Vodafone Pazarlama Akademisi personeli tarafından kullanılıyor.

Lansman ayrıca e-bültenlerden haber bültenlerine kadar bir dizi yaratıcı promosyonla başarılı bir şekilde desteklendi ve şirket içi kampanyalar yoluyla kurslar için farkındalık ve heyecan yaratılmasına yardımcı oldu. Bugün Dijital Pazarlama Enstitüsü, işgücünü sertifikalandırmak ve şirketin tüm dijital potansiyelini gerçekleştirmesine yardımcı olmak için Vodafone ile çalışmaya devam ediyor.

“Aramızdaki ilişkinin gerçekten olumlu olduğunu gördüm. Yapıcı bir ilişkiydi. Vodafone’un bu alandaki ihtiyaçları ve gereksinimleri hakkında söylediklerimin dinlendiğini kesinlikle hissettim.”